Monday, March 31, 2008

I wanna know

You know what I want to know? I want to know why a package of oreo's are cheaper than a package of strawberries? Serisouly. And oreo's are exaclty cheap, but I find it so hard to accept why the healthier alternative to eat is SO much more expensive than the junk? This bugs me.

3 comments:

sara b said...

Tell me about it! I just went to Costco to load up on fruit. $150 dollars later I had the same question!

Jackie said...

If eating right and staying fit were easy, I wouldn't be sporting a belly roll or two. If you think of it in terms of quality, you expect to pay more for better quality and in this case, the healthy food is gonna be more expensive.
Past that I just don't know. I feel your pain!

Bonnie and Brian Wayne said...

Here Here! At trader joes I saw that 16 oz of strawberries were $6 - I gasped as I passed them!